Święta z krwi i kości – promocja książki Ewy Czaczkowskiej o s. Faustynie

Można kupić: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3270,tytul,Siostra%20Faustyna.%20Biografia%20Świętej

Ukazanie św. Faustyny jako człowieka z krwi i kości, zakorzenienie w historii zakonnicy, przedstawianej jako bezosobowa maszyna, przekazująca orędzie o Miłosierdziu Bożym – to zdaniem uczestników promocji książki Ewy Czaczkowskiej „Siostra Faustyna. Biografia świętej” największe zalety publikacji. Spotkanie odbyło się 11 kwietnia w Warszawie.
Kard. Kazimierz Nycz stwierdził, że czytając najnowszą książkę Czaczkowskiej miał wrażenie, że pisał ją dziennikarz z innego świata, gdyż autorka nie skupiła się na wątkach sensacyjnych w życiu zakonnicy i rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia. Nazwał publikację dziełem znaczącym i wielkim, podkreślił, że jest efektem ogromnej pracy.

Czytelnik zapoznaje się z dziesiątkami miejsc, poznaje świadectwa setki świadków. Książka ożywia też „Dzienniczek” polskiej mistyczki, ukazuje rolę modlitwy w jej życiu. Metropolita warszawski chwalił książkę Czaczkowskiej także za wielką kulturę w przedstawieniu trudnych i konfliktowych spraw, związanych z przekazaniem orędzia Jezusa i rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia. Kardynał przytoczył też rozmowę młodego biskupa Wojtyły, który chciał doprowadzić do zmiany notyfikacji, zakazującej szerzenie orędzia o miłosierdziu. Zapytany o taką możliwość kard. Alfredo Ottaviani nie odpowiedział, zaaprobował natomiast pomysł abp Wojtyły, by wszcząć proces s. Faustyny Kowalskiej.

Dyrektor Wydawnictwa Znak Henryk Woźniakowski, podkreślając, jak wyczerpująca i drobiazgowa jest ta biografia, przypomniał, że za s. Faustyną długo ciągnęła się opinia, że reprezentuje pobożność ludową. Tymczasem w wypadku mistyków granica między stylami – ludowym czy intelektualnym – przestaje istnieć i traci znacznie.

Dla znanego prezentera telewizyjnego Szymona Hołowni nowa biografia Świętej jest znakomitym portretem polskiej mistyczki, ukazaniem jej na tle epoki. Ewa Czaczkowska studiowała przedwojenne rozkłady jazdy i wskazała, jakim tramwajem musiała jechać Helena Kowalska, żeby szukać noclegu, gdy na polecenie Jezusa przyjechała z Łodzi do Warszawy. Była to linia numer 7 i Hołownia zażartował, że przystanek może stać się nowym miejscem kultu. Dla niego cenne w biografii autorstwa Czaczkowskiej jest ukazanie s. Faustyny jako kobiety z krwi i kości – upartej dziewczyny, która swoją zasadniczością mogła denerwować swoje współsiostry i która doszła do szczytów świętości.

Dziennikarz zastanawiał się również, dlaczego Pan Jezus tak „uparł się” żeby właśnie tej zakonnicy przekazać orędzie o Bożym Miłosierdziu. Jego zdaniem należy to tłumaczyć dwojako – że zbliża się koniec świata, a może także dlatego, że zanika poczucie grzechu lub świadomość o grzeszności przytłacza wielu ludzi. S. Faustyna pokazała obu tym grupom nową perspektywę – że Miłosierdzie Boga jest niezależne od tego, kim jesteśmy i należy się jedynie w nim zakorzenić.

Autorka opowiedziała o pracy nad książką, wyjaśniła, dlaczego jej konstrukcja jest nowatorska – opisuje życie mistyczki poprzez miejsca, w których bywała, gdyż coraz więcej ludzi pielgrzymuje śladami apostołki Miłosierdzia. Otrzymują w ten sposób swoisty przewodnik, dzięki któremu dowiedzą się, jakie były jej przeżycia w konkretnym miejscu. Jej zdaniem św. Faustyna jest niedoceniona jako mistyczka, a przeszła wszystkie etapy w drodze do zjednoczenia się z Bogiem. Przypomniała, że na początku XX w. jeszcze dwie zakonnice – hiszpańska i włoska – przekazywały orędzie o Bożym Miłosierdziu, ale ich objawienia się nie przebiły.

Zapytana o perspektywę ogłoszenia św. Faustyny doktorem Kościoła, Czaczkowska stwierdziła, że byłoby to uznanie za jej wkład w przypomnienie Kościołowi prawdy o Bożym Miłosierdziu.

Zdaniem kard. Nycza należałoby zbadać historię rozwoju kultu o Bożym Miłosierdziu po 1980 r., gdy ukazała się encyklika Jana Pawła II „Dives in misericordia” oraz pokazać miejsca kultu Bożego Miłosierdzia, które dziś rozsiane są po całym świecie. Przypomniał, że jest polska mistyczka – Rozalia Celakówna, która żyła w podobnym czasie, co s. Faustyna. Jej orędzie było podobne, a proces beatyfikacyjny zakończył się, ale Celakówna wciąż czeka na interpretację teologiczną, której, w wypadku s. Faustyny, dokonał wybitny teolog ks. Ignacy Różycki.

Ewa K. Czaczkowska: Siostra Faustyna. Biografia Świętej. Wydawnictwo Znak, Kraków 2012.
aw / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski