Radom: maraton czytania „Dzienniczka” św. Faustyny

Maraton czytania „Dzienniczka” św. Faustyny i Msza św. pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika złożyły się na centralne obchody święta Miłosierdzia Bożego wieczorem 15 kwietnia w Radomiu. Uroczystości odbyły się również w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej Skarżysku-Kamiennej i Ośrodku "Góra Miłosierdzia" przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej - Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie.
Wierni w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu do uroczystości przygotowywali się przez dziewięć dni poprzez nowennę do Miłosierdzia Bożego. W niedzielę wzięli udział w maratonie czytania „Dzienniczka św. Faustyny”. Wśród czytających byli także: bp Henryk Tomasik i opat wąchockiego klasztoru cystersów o. Eugeniusz Augustyn.

Centralnym punktem obchodów była Msza święta, której przewodniczył bp Tomasik. W homilii przypomniał, że wszystkie sakramenty są darami Miłosierdzia Bożego. Podczas Mszy św. poświęcony został tryptyk Bożego Miłosierdzia. Składa on się z obrazów: Jezusa Miłosiernego oraz bł. Jana Pawła II i bł. ks. Michała Sopoćki. Uroczystości zakończyła procesja światła z obrazem Jezusa Miłosiernego po osiedlu XV-lecia. Obraz nieśli duchowni, siostry zakonne, matki i ojcowie. Na koniec odmówiony został akt zawierzenie Bożemu Miłosierdzia. Licznie przybyli na uroczystości wierni mówili o potrzebie ufności w miłosierną miłość Boga.

Z kolei do sanktuarium maryjnego w Kałkowie-Godowie zostały sprowadzone relikwie św. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćki. Niedzielne uroczystości odbyły się w Ośrodku "Góra Miłosierdzia", który prowadzą siostry oblatki. W kaplicy znajduje się obraz Jezus Miłosiernego. - Modlą się przed nim rzesze pątników. Zrodziła się potrzeba, aby sprowadzić relikwie św. Faustyny i bł. ks. Sopoćki, aby kult rozwijał się z mocną wiarą. Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się poprzez rekolekcje. Konferencje głosiły siostry z sanktuarium z Łagiewnik - powiedział kustosz sanktuarium ks. Czesław Wala. Ośrodek rekolekcyjny składa się eremów wybudowanych obok zalewu na Świślinie.

Uroczystości odbył się również w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, gdzie czczony jest obraz Matki Bożej Miłosierdzia. Sanktuarium jest jedyną w Polsce wierną kopią Ostrej Bramy w Wilnie.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła
rm / Radom
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski