Łagiewniki: tysiące pielgrzymów uczestniczy w obchodach święta Bożego Miłosierdzia



Tysiące pielgrzymów z całego świata uczestniczy w dzisiejszych uroczystościach święta Bożego Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Głównym punktem jest Msza św., którą o 10.00 odprawił kard. Stanisław Dziwisz. Dzisiaj swoją działalność zainauguruje Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia, której idea narodziła się podczas II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który odbył się w ubiegłym roku w Krakowie.
Tradycyjnie uroczystości święta Bożego Miłosierdzia zainaugurowane zostały czuwaniem modlitewnym, które odbyło się w sobotę o godz. 21.00 w bazylice Bożego Miłosierdzia i trwały do 6.00 rano. O północy Mszę św. odprawił biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś.
Centralne uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 przy ołtarzu polowym na terenie łagiewnickiego sanktuarium. Będzie im przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Liturgię transmitować będzie TVP1.

w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, zainauguruje swoją działalność Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia - owoc II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który odbył się w krakowskich Łagiewnikach w październiku ubiegłego roku.

Międzynarodowa Akademia Miłosierdzia Bożego w Krakowie została założona przez Metropolitę Krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Idea powołania do życia Akademii zrodziła się w czasie Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, który odbywał się w dniach od 1 do 5 października 2011. Kard. Stanisław Dziwisz wskazał jako cel Akademii gromadzenie wokół Sanktuarium w Łagiewnikach teologów Bożego Miłosierdzia i rozwijanie badań teologicznych w dziedzinie teologii Miłosierdzia Bożego, czuwanie nad kultem Bożego Miłosierdzia i publikowanie materiałów dotyczących nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia.

Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia łączy przedstawicieli czcicieli Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów. Przez swoje badania i publikacje pragnie służyć rozwijającemu się kultowi Bożego Miłosierdzia, ukazywać różne formy kultu i troszczyć się o jego poprawność teologiczną. Kard. Dziwisz zatwierdził Statut Akademii ad experimentum na 5 lat.

Rektorem Akademii jest ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W południe Mszę św. przy ołtarzu polowym odprawi abp Stanisław Nowak, emerytowany metropolita częstochowski, a po południu biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Natomiast w Godzinie Miłosierdzia o godz. 15.00 w bazylice będzie przewodniczył kustosz sanktuarium bp Jan Zając. Z kolei o godz. 18 nabożeństwo odprawi biskup Damian Muskus, wikariusz generalny archidiecezji krakowskiej, a o godz. 19, o. dr Wojciech Ziółek SJ, prowincjał jezuitów.

W trakcie uroczystości przez cały dzień pielgrzymi mogą skorzystać z sakramentu pojednania. Na terenie sanktuarium będzie spowiadało blisko 200 kapłanów. Ustawione zostały konfesjonały dla obcokrajowców i osób niesłyszących.

Na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W okresie międzywojennym żyła i zmarła tutaj św. s. Faustyna Kowalska, przez którą Chrystus przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym Miłosierdziu.
Bardzo dynamiczny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po beatyfikacji siostry Faustyny 18 kwietnia 1993 r. i jej kanonizacji 30 kwietnia 2000 r., a także dzięki pielgrzymkom Jana Pawła II do Łagiewnik w latach 1997 i 2002.

Na terenie sanktuarium powstał nowy kościół - bazylika, którą 17 sierpnia 2002 r. konsekrował Jan Paweł II. W tym też miejscu Papież zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski