Roman Kluska odebrał Nagrodę im bp. Romana Andrzejewskiego


Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego za zasługi dla rolnictwa i rozwoju terenów pozamiejskich w Polsce za 2011 rok otrzymał Roman Kluska. Uroczystość jej wręczenia odbyła się 16 lutego w Warszawie.
Kapituła postanowiła nagrodzić Romana Kluskę za aktywność w propagowaniu i rozwoju produkcji zdrowej, niemodyfikowanej żywności. Doceniono również jego aktywność społeczną, determinację i odwagę, w działaniach na rzecz usuwania przeszkód dla wolnej przedsiębiorczości, także w rolnictwie.
57-letni przedsiębiorca jest twórcą spółki Optimus, produkującej komputery, laureatem Nagrody Kisiela 2003 za „Walkę z bezprawiem aparatu państwowego”. Założył wydawnictwo i księgarnię wysyłkową "Prodoks", które wydaje i dystrybuuje książki i filmy, głównie o tematyce religijnej.

Zajmuje się promocją hodowli owiec i zdrowej żywności, sprzedawanej pod marką "Prawdziwe Jedzenie", oraz eksperymentalnym wytwarzaniem biopaliw z lnicznika siewnego. Był doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego ds. gospodarczych. Jest także znanym filantropem.

Ubiegłoroczna laureatka nagrody dr Barbara Fedyszak Radziejowska podkreśliła w laudacji na cześć Romana Kluski, iż praca i zasady moralne pozwalały zdolnym ludziom osiągnąć w biznesie wielki spektakularny sukces. - Jego losy dowodzą, że biznesowe sukcesy uzależnione były także od innych, licznych uwarunkowań dosyć odległych od zasad wolnego rynku i uczciwej konkurencji. Okazało się, że wybitny, pracowity i uczciwy przedsiębiorca, który świetnie radził sobie z komputerami potrafił odnaleźć się także w rolnictwie - stwierdziła.

Dr Fedyszak-Radziejowska przypomniała również, że laureat jest zarazem jednym z największych polskich filantropów, który współfinansował domy spokojnej starości, przytuliska dla bezdomnych, domy dziecka, zagraniczne stypendia dla polskich studentów oraz budowę sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Zaznaczyła też, że laureat jest nowoczesnym a zarazem bardzo tradycyjnym przedsiębiorcą rolnym – hodowcą owiec i producentem owczych serów sprzedawanych pod marką „Prawdziwe Jedzenie”. Przywołała też jego opinię, iż „firmy budowane na etyce są lepsze i bardziej sprawne od tych budowanych na procedurach”.

W laudacji dr Fedyszak-Radziejowska stwierdziła, iż przyznanie nagrody Romanowi Klusce ma również znaczenie symboliczne, gdyż przypomina że miejski, wiejski czy rolniczy biznes nie dzielą żadne cywilizacyjne przepaści a praca i uczciwość potrzebne są w każdej, gospodarczej działalności. Wyraziła też przeświadczenie kapituły, że działalność laureata zmienia Polskę na lepsze.

Statuetkę nagrody wręczył Romanowi Klusce Prymas Józef Glemp. Powiedział, że zarówno w przypadku patrona nagrody jak i jej laureata wyraża ona „upór w osiąganiu dobra, które wydaje się nieprawdopodobne czy wręcz nieosiągalne”.

Sam laureat powiedział, że nagrodę im. bp Andrzejewskiego traktuje jako ogromną mobilizację, żeby "dalej próbować realizować to trudne dzieło". - Rolnik czy przedsiębiorca rolny ma dwa wyzwania: jedno to są normalne wyzwania rynkowe i do tego jesteśmy przyzwyczajeni; drugie – to opór i przezwyciężenie całej machiny biurokratycznej – mówił.

- Gdyby rolnicy, gdyby przedsiębiorcy nie musieli znaczącej ilości swojego czasu i energii poświęcać na zaspokojenie najprzeróżniejszych wymysłów biurokracji wtedy nasze PKB byłoby o kilka procent większe, ludzie mieliby wyższe płace a nasza gospodarka byłaby znacznie silniejsza. Ale pomimo tych trudności, trzeba te realia przyjąć. Nagroda jest dla mnie mobilizacją – podkreślił R. Kluska.

Nagrodę pieniężną towarzyszącą statuetce przekazał na prowadzony przez siostry albertynki w Grywałdzie Dom Opieki dla Kobiet.

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego ustanowiona przez Fundację „Solidarna Wieś” została przyznana po raz ósmy. Dotychczasowymi laureatami byli: prof. Andrzej Stelmachowski, Prymas Polski kard. Józef Glemp, prof. Maria Radomska, bp Alojzy Orszulik, ks. prałat Bogusław Bijak, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska.

Zmarły w 2003 roku bp Roman Andrzejewski był włocławskim biskupem pomocniczym, wieloletnim przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i krajowym duszpasterzem rolników. Był wybitnym znawcą łaciny. Zmarł w wieku 65 lat.

Coroczna nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego została ustanowiona, by honorować osoby za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz środowisk wiejskich i małomiasteczkowych, ich rozwoju kulturalnego i gospodarczego. Aktywna postawa laureatów ma być przykładem pozytywnej pracy, możliwej w każdych warunkach, zgodnej ze wskazaniami nauczania społecznego Kościoła.

Na nagrodę składa się dyplom, statuetka projektu Pawła Szcześniaka i nagroda pieniężna.

Decyzję o wyborze laureata podejmuje Kapituła w składzie: bp Alojzy Orszulik - Honorowy Przewodniczący Kapituły, Sławomir Siwek - przewodniczący Rady Fundacji, Zenon Sułecki - prezes Zarządu Fundacji, Marek Dziubek, ks. Ireneusz Juszczyński, ks. Jerzy Pałucki, Katarzyna Frelek.
awo, tk / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 lutego 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski