Kraków: ponownym zawierzeniem świata Miłosierdziu Bożemu zakończył się II Światowy Kongres Miłosierdzia

Ponownym zawierzeniem świata Miłosierdziu Bożemu, przekazaniem ognia miłosierdzia przedstawicielom pięciu kontynentów i rozesłaniem Apostołów Bożego Miłosierdzia na cały świat – zakończył się 5 października II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Wydarzenie zgromadziło 2 tys. uczestników z niemal 70 krajów świata, którzy przez pięć dni brali udział w uroczystych Mszach świętych, dzielili się świadectwami z mieszkańcami Krakowa. Kulminacyjnymi wydarzeniami kongresu był modlitwa ekumeniczna w Wadowicach – rodzinnym mieście bł. Jana Pawła II oraz udział czcicieli Bożego Miłosierdzia w marszu milczenia w obozie Auschwitz w Oświęcimiu.
W trakcie zakończenia kard. Stanisław Dziwisz poinformował, że w niedługim czasie powstanie Międzynarodowa Akademia Miłosierdzia Bożego, której celem będzie zgłębianie doktryny i nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego.

Metropolita krakowski przekazał przedstawicielom pięciu kontynentów ogień miłosierdzia, który Jan Paweł II zapalił w 2003 r. w kaplicy w Watykanie, a później przekazał go do sanktuarium w Łagiewnikach. Podczas uroczystości nastąpiło ponowne zawierzenie świata Miłosierdziu Bożemu. Hierarchowie wspólnie wypowiedzieli te same słowa, które wymówił Jan Paweł II podczas zawierzenia świata miłosierdziu w 2002 r. w Łagiewnikach.

W trakcie dzisiejszej uroczystości kard. Dziwisz przekazał relikwię – kroplę krwi bł. Jana Pawła II, Carlowi Andersonowi, najwyższemu Rycerzowi Zakonu Kolumba. Relikwie papieża zostaną umieszczone w sanktuarium bł. Jana Pawła II w Waszyngtonie.

Kard. Christoph Schonborn, arcybiskup Wiednia, dziękując wszystkim za przybycie ogłosił, że kolejny kongres miłosierdzia w 2014 r. odbędzie się prawdopodobnie w Bogocie. Hierarcha podkreślił także, że członkowie zgromadzenia kardynalskiego zwrócili się z prośbą do papieża Benedykta XVI o ogłoszenie św. Faustyny Doktorem Kościoła.

Kard. Dziwisz w przemówieniu na zakończenie kongresu podkreślił, że Miłosierdzie Boże jest kluczem do zrozumienia człowieka i jego misji w tym świecie. Jest nadzieją, która otwiera na nieznaną przyszłość i dodaje odwagi do podejmowania wyzwań współczesności.

„Prosimy Ducha Świętego, aby nas prowadził po drogach Bożego Miłosierdzia do współczesnego człowieka i świata. Pragniemy być świadkami miłosierdzia we współczesnym świecie przez modlitwę, słowo i czyny miłosierdzia” - mówił metropolita krakowski. „Jako przedstawiciele wszystkich kontynentów przywieźliście to wołanie tu do krakowskich Łagiewnik, by w tym miejscu, gdzie św. Faustyna przyjęła orędzie miłosierdzia, przedstawić Je Bogu” - zaznaczył.

„Z wszystkich zakątków świata, gdzie panują wojny i przemoc, nienawiść i prześladowanie człowieka, wznosi się wołanie o miłosierdzie. Człowiek doświadczany kataklizmami w przyrodzie, które przynoszą cierpienie i śmierć niewinnych ludzi, potrzebuje łaski miłosierdzia, które przynosi pokój ludzkiemu sercu i staje się początkiem przebaczenia i pojednania” - mówił do zgromadzonych kard. Dziwisz. Jego zdaniem Miłosierdzie Boże jest potrzebne wszędzie, gdzie widzimy brak szacunku dla życia i godności człowieka, gdzie neguje się wartość ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia tam, gdzie panuje niesprawiedliwość społeczna i uprzedzenia rasowe, gdzie brak jest prawdy i wolności.

„Świadomi tych wszystkich trudności za bł. Janem Pawłem II pragniemy odnowić akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu. Po raz pierwszy dokonał tego aktu 17 sierpnia 2002 roku na zakończenie konsekracji tej Bazyliki” - przypomniał kardynał.

„Pragniemy tę 'iskrę Bożej łaski' rozniecać w sercach ludzi wątpiących i poszukujących, zmęczonych nieszczęściami i kataklizmami. Chcemy dziś 'ogień miłosierdzia' zabrać z tego miejsca, gdzie zapłonął w tak niezwykły sposób w sercu św. Faustyny i bł. Jana Pawła II, by zanieść go na krańce świata” - podkreślił kard. Dziwisz.

„Chcemy być wierni testamentowi bł. Jana Pawła II, który parafrazując słowa św. Faustyny powiedział: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tu przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!” - zwrócił uwagę metropolita krakowski.

„Niech to zadanie bycia świadkami miłosierdzia będzie naszym postanowieniem kongresowym, z którym wrócimy do naszych domów” - zaapelował kard. Dziwisz.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 października 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz